1-3 Yaş Korkuları İçin Çocuk Psikoloğu Kadıköy Tavsiyeleri

Çocuklar ailenin aşırı sevgisinden dolayı belirli bir döneme kadar dünyadaki her şeyin kendileri için olduğunu düşünürler. Özellikle bir yaşına kadar çocuklar anne yada babanın kucağından inmediği için dünyaya anne veya babanın yüksekliğinden bakarlar. Ancak yürümeye başladıklarında yukarıdan gördüklerinin daha farklı ve büyük olduğunu fark ederler. Bu farkındalık sonrasında çocuklarda bir dizi korku görülür. Korkuların üstesinden gelinmesi için kesinlikle gidilmesi gereken çocuk psikoloğu kadıköy ilçesinde bize gelerek bilgi alınabilir.

Çocuk Psikoloğu Kadıköy Çocukların Hangi Korkularla Karşılaştığını Belirledi

Yaptığımız ayrıntılı araştırmalar sonucunda çocukların 1 ile 3 yaşarasında genellikle şu korkulara sahip olduğu görüldü;

  • Evde çalışan elektrikli süpürgenin sesinden korkma,
  • Sifon sesi karşısında verilen korku tepkileri,
  • Anne yada babanın görünümlerinde büyük bir değişiklik olması sonucu çocuğun korkması. Özellikle babanın sakallı ise sakalını kestikten sonra çocukla ilk karşılaştığı anda bu korku görülür.
  • Şimşek yada gök gürültüsünün nereden ve nasıl geldiğinin anlaşılmaması sonucunda görülen korku,
  • Akşamları görülen gölgelerden ve özellikle kendi gölgelerinden korkma,
  • Banyo yapma konusunda yaşanan korku,
  • Evcil hayvanların oyun için yaptığı hareketlerin zararlı olduğu düşüncesi ile yaşanan korku olarak tanımlanabilir.

Bu korkular karşısında çocuğun nasıl sakinleştirileceği ve korku duygusunun üstesinden gelineceği iyi bilinmelidir. Doğru bir şekilde korkuyu yenmek için çocuk psikoloğu Kadıköy hizmetimizi alan kişiler bilimsel bir şekilde müdahale yapmanın rahatlığını yaşıyorlar.

Çocuk Korktuğu Zaman Kucağınıza Almalı Mısınız?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur ancak her durum ayrı değerlendirilecek kesin bir sonuca varılabilir. Örneğin anne yada babanın çocuğun kucağa alınması yönündeki isteği ve ağlamasını iyi değerlendirmelidir. Bu isteğin gerçek mi yoksa ihtiyaç mı olduğu net bir şekilde çocuk psikoloğu Kadıköy hizmetimiz tarafından belirlenebilir. Çocukların karakter olarak istediği kucağa alma alışkanlığı genellikle hep aynı olur. Ancak çocuğun korkunun üstesinden tek başına gelmesi için kucağa almamak doğru bir yöntem değildir. Ailenin çocuğun her zaman yanında olduğunu hissettirmesi gerekir. Yalnız sadece çocuk yalan söyleyerek kucağa alınmak istemesi karşısında bu çabanın doğru olmadığını öğrenmesi için kucağa alınmaması doğru bir seçim olacaktır.

Hemen Sizinle İLetişime Geçelim

Lütfen alttaki formu doldurunuz.

Telefon Numaramız

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?