Çocuk Psikoloğu Tavsiye ve Değerlendirmeleri

Çocukların aile için en çok zorluk çıkardığı dönem olan ilk 5 yaş gerek davranış gerekse bakım açısından özellikle anneye büyük problemler yaşatır. Anne ve babanın çocuklarına vermeye çalıştığı ilk fiziksel alışkanlık tuvalet eğitimi olur. Ancak ebeveynlerin verdiği eğitim karşısında çocukla problemler yaşanıyorsa mutlaka bir çocuk psikoloğu tavsiye edilir. Uzman bir kişiden alınacak tavsiyeler çocuğa verilen tuvalet eğitimde ki hataları ortadan kaldırır.

Pedagog olarak bana gelen kişilerde genellikle çocuklarına tuvalet ihtiyacı olduğunda kendilerine söylemeleri için baskı yaptığını görüyorum. Ancak çocukların tuvaletlerini tutmaları için gerekli olan kas gelişimi sadece 2 yada 3 yaşında tamamlanır. Bu yüzden çocuklara tuvalet eğitimi konusunda yapılacak zorlama çocuğun duyusal dengesinin bozulmasına neden olur.

Yaşlara Göre Tuvalet Alışkanlığı İçin Çocuk Psikoloğu Tavsiye Ediliyor

Çocukların yaşlara göre farklı tuvalet alışkanlığı edinme yolları vardır. Bu yaş aralığı ve alışkanlıklar şöyle sıralanabilir;

  • Çocuk ilk 15 ay içerisinde lazımlığa tek başına oturamaz.
  • 2 yaşına geldiklerinde çocukların tuvalet ihtiyaçlarını annelerine zamanında bildirdiği görülür.
  • 2 ile 2.5 yaş arasında çocuklar kendiliğinden tuvalete tırmanabilir yada gerekli pozisyonu alabilir. Temizlenme hariç tüm ihtiyaçlarını kendileri karşılarlar.
  • Gün içerisinde yaşanan kaçırma problemleri çocuk 3 yaşına geldiğinde oldukça az görülür.
  • 4.5 yaşına kadar çocuklarda kaçırma görülebilir. Bu dönemlerde çocuğa kızılmamalı ve gece yatmadan önce tuvalete götürülmelidir.

5 yaşına gelene kadar çocuklara kızma yolu ile tuvalet eğitimi veren aileler için  çocuk psikoloğu tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

Çocuk Bilerek Altına İşer Mi?

Bazı durumlarda anne ve baba çocuğun bilinçli bir şekilde altına işediğini düşünür ve çocuğa kızarlar. Çocuk bazı durumlarda bilinçli olarak altına işediği görülür. Bu durumlarda genellikle çocuk rahatsız olduğu bir şeyi anne ve babasına bildirmeye çalışıyor olur. Ailenin neden çocuklarının altına işediğini anlamadığı zamanlar tarafımdan alabilecekleri çocuk psikoloğu tavsiye yöntemlerini uygulamalarını öneriyorum.

Ebeveynlere Tavsiyeler

  • Anne ve babanın çocuklarının neden altına işediğini, kendilerine vermek istediği bir mesaj olup olmadığını iyi değerlendirmeleri gerekir.
  • Eğer verilen mesaj net bir şekilde anlaşılırsa çocuğa kızmak yerine anlayışlı bir şekilde yaklaşmak gerekir.
  • Ancak altına işemenin arkasında yatan sebep bilinmiyorsa mutlaka bir uzman tavsiyesi almalıdır.

Bizden alacağı tavsiyeler sonucunda aileler çocuklarının kısa zamanda altına işemekten vazgeçtiklerini gözlemleyeceklerdir.

Hemen Sizinle İLetişime Geçelim

Lütfen alttaki formu doldurunuz.

Telefon Numaramız

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?