Çocuk Terapisti

Çocuk Terapisti

Çocuk Terapisti

Çocuklar anne karnından itibaren çevre ile iletişim kurmakta ve etraflarında gelişen olayları algılaya bilmektedirler. Ebeveynler arasında geçen tartışmalar her ne kadar çocukların yanında yapılmasa da, çocukların onların ruh halinden etkilenir ve davranışlarında çeşitli bozukluklara yol açar. Çocuklar yetişkinler gibi sorunları dile getirme konusunda yeterince iyi değildirler ve bu yüzden de etraflarında olan olaylar onları derinden etkileyerek ruh sağlıklarında kalıcı hasarlar meydana gelmesine neden olur. Küçük yaşlarda meydana gelen travmalar gelecekte davranış bozukluklarından ciddi psikolojik sorunlara kadar birçok rahatsızlığa meydan olur.

Çocuk terapisti desteği ve önemi

Çocuklarla kurulan iletişim yetişkinler arasında kurulan iletişimden farklıdır. Çocuklar ile iletişim kurulurken özenli olunmalı ve sorunlarını rahatça dile getirebilecekleri ortamlar oluşturulmalıdır. Çocukların ebeveynlerine söyleme çekindikleri veya korktukları sorunları davranışlarına yansıyarak hırçınlık, ağlama nöbetleri, içine kapanma gibi durumlara neden olur.

Çocukların sağlıklı gelişimi için iletişim becerileri geliştirilmeli ve aile üyeleri ile sorunsuz olarak iletişim kurmalarına yardımcı olunmalıdır. Çocuk terapisti çocukların sorunlarını onlar ile sağlıklı iletişim kurarak dile getirmelerini ve çözmelerine yardımcı olur. Kimi zaman aile içinde önemsiz olarak görünen bir konu çocuğun ruhsal sağlığını ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bu yüzdende yaşanan sorunların en doğru şekilde tespit edilmesi ve çözümü için profesyonel çocuk terapisti desteği alınması hayati önem taşımaktadır.

Daha sağlıklı bireyler

Çocuk terapisti ile ebeveynler çocukları ile daha sağlıklı iletişim kurmakta ve aldıkları profesyonel destek ile çocuklarını daha iyi anlamaktadırlar. Yetişkinlerin ve çocukların hayata bakışları arasındaki farklar bu terapiler ile ortadan kalkarak tarafların birbirlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olunur. Çocuk terapisti çocukların sadece sorunlarını çözmelerini değil, çevreleri ile daha sağlıklı iletişim kurabilme becerilerine de katkı sağlayarak onların gelecekte kendilerine güvenen birer birey olarak yetişmelerine katkı sağlar.

 

Çocuğun karşılaştığı sorunlarla başa çıkabilme becerilerinin de geliştiği seanslar sayesinde çocuk kötü davranışlarının farkına varır ve bu sorunlu davranışlardan uzaklaşarak normal bir birey olarak yetişme imkanına sahip olur. Ailelerin çocukları ile iletişim becerilerinin gelişmesi aile içinde yaşanan sorunların çözümüne de katkı sağlayarak daha huzurlu ortamların oluşturulması sağlanır.

 

 

 

Hemen Sizinle İLetişime Geçelim

Lütfen alttaki formu doldurunuz.

Telefon Numaramız

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?