Evlatlık Çocuklar İçin Pedagog Tavsiye Çeşitleri

Evlat edinme oldukça eski dönemlerden beri uygulanan ancak günümüzde de oldukça yaygın olan bir olgudur. Bu olgunun aile ve çocuk psikolojisi açısından birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Ancak yine de çocukların bu durum karşısında yaşadıkları bazı problemler bulunuyor. Bu problemlerin çözümü  için alanında uzman pedagog tavsiye edilir. Çünkü aileler tam olarak nasıl davranacağını bilmedikleri durumda yapacakları bir yanlış ile çocukların kendileri ile olan bağını tamamen koparabilirler.

Evlatlık Edinen Aileler İçin Pedagog Tavsiye Ediliyor

Ailelerin adaptasyon sürecinde çocuklar ile olan bağını korumaları için kendilerinin de üstlenmek zorunda oldukları bazı sorumluluklar bulunuyor. Bu sorumluluklar şu şekildedir;

  • Anne ve babanın evlat edindiği çocukta kendilerinin istemediği yada hoş karşılamadıkları alışkanlıkların olduğunu kabul etmeleri gerekir.
  • Evlat edinilen çocuktaki davranışların olumlu şekilde değerlendirilmesi ve olumsuz görünen durumların doğru bir eğitim ile aşılabileceğinin bilinmesi gerekir.
  • Aileden gelen kalıtsal yapının çocukta olmayacağı yönündeki kaygı ortadan kaldırılmalı ve çocuk bu kavramlardan ayrı bir şekilde değerlendirilmelidir.
  • Çocuktan gelecek aileden birine benzememe gibi sorular karşısında çocuğa şüphe verici davranışlarda bulunmamaya dikkat edilmesi gerekiyor.
  • Tüm uzmanların çocuğa evlatlık olduğunun söylenmesi konusunda vardıkları ortak görüş doğru şekilde değerlendirilmeli,
  • Evlatlık olduğu söylenilecek çocuğun nasıl bir ortamda ve hangi yaşta bu gerçek ile karşılaşması gerektiğini öğrenmek için mutlaka bir pedagog tavsiye alınması gerekir.

Ne Zaman ve Kim Tarafından Söylenmeli?

Çocukların ileriki yaşlarda bir zihin karışıklığı yaşamaması ve durumunu daha çabuk kabullenmesi için evlatlık olduğu okul öncesi dönemde söylenmelidir. Bu dönem de söylenmesi çocuğun okulda arkadaşları tarafından sorulan sorulara cesaretle cevap vermesini sağlar. Problemin çözümü için Çocuk edilerek bize gelen ebeveynlerin kafalarını karıştıran asıl soru ise çocuğa evlatlık olduğunu kimin söyleyeceğidir. Çocukların kendilerine olan güvenlerini kaybetmemesi için bu durumun anne ve baba tarafından aynı anda söylenmesi gerekiyor.

Evlatlık olduğu söylendikten sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta çocuğun bu durumu hemen anlamasının beklenmemesi olacaktır. Gerekmesi halinde defalarca açıklama yapılmalı ancak aşırı duygusal bir şekilde abartı kullanılmamalı. Doğal bir şey olduğunu düşünerek gerekli açıklama rahat bir ses tonuyla yapılmalıdır. Açıklamada problem yaşayacağını düşünen aileler bize gelerek uzman kontrolünde bu açıklamanın yapılmasını sağlayabilirler.

Hemen Sizinle İLetişime Geçelim

Lütfen alttaki formu doldurunuz.

Telefon Numaramız

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?