Pedagog Nedir ?

Çocuk psikoloğu ile çok fazla karıştırılan pedagog aslında, kelimesi itibariyle eski Latince ve Yunanca dillerinden gelmektedir. Anlamı itibariyle de; pedagog çocuk eğitimcisi olarak tanımlanmaktadır.
Pedagog nedir diye soran birçok birey, çocuk psikoloğu ile aynı olduğunu düşünebilir. Pedagoglar, çocuklara eğitim verme hakkına sahiptir. Aynı şekilde ailelerine de çocuk eğitimi konusunda danışmanlık hizmeti sağlayabilir ancak çocukları tedavi etme hakkı yoktur. Bu psikoloji alanının uzmanlığına giren bir konudur ve farklı kapsamlarda bir eğitim gerektirir. Çocukların var olan psikolojik sorunlarını tedavi etmek yalnızca çocuk psikoloğu ve psikiyatristin görevi olarak kabul edilir.

Nasıl Pedagog Olunur?

Pedagoji alanı, 1982 senesine kadar sınavla yetiştirmekteydi ancak kapatıldı. Artık Psikolojik
Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunları Pedagog olarak görev alabilmektedir. Ancak bu bölüm içerisinde çocuğa dair yer alan dersler, pedagog olabilmek için yeterli kabul edilmiyor. Bu nedenle uzmanlar çocukların psikolojik sorunları için psikolog önerisinde bulunurken, eğitim konusunda yalnızca bu bölümden mezun olan bireyleri yeterli görmüyor. Pedagog nedir sorusu için rehber öğretmen kavramının yanıt olarak verilmesi de yapılan hatalar arasındadır.

Hangi Durumlarda Pedagog Desteği Alınmalıdır?

– Çocukların tuvalet eğitimi konusunda yetersiz kalması
– Paylaşma ve takım olma konusunda sorun yaşanması
– Teknolojik cihaz ve oyun bağımlılığının olması
– Çocuğun eğitim ve öğretim sürecine dair yaşadığı sorunlar
– Ödev yapmama ya da yapamama konusu
– Uyku düzeni konusunda yaşanan sorunlar
– Sürekli olarak yalan söylemesi
– Arkadaş edinme konusunda yaşanan sorunlar ve bunun gibi birçok alanda pedagog desteği alınabilir.
Pedagog nedir sorusunun eğitime bağlı şekilde cevaplanması ve bu sorunlar üzerinden açıklanması dadoğru olacaktır.

Pedagog Nedir ? Pedagogtan Destek Almanın Çocuk Açısından Önemi

Pedagoglar, anne ve babaların fark edemediği ya da normal olduğunu düşünerek çok üzerinde durmadığı detayları fark ederek çocuklarda bir sorun olabileceğini tespit edebilir; bu durum için de farklı testler uygulayabilirler. Örneğin; çocuklar üzerinde görülen dikkat sorunu daha çok okula başlandığı zaman fark edilir. Ancak pedagog desteği ile dikkat sorunu gibi sıkça görülen birçok durumun erken teşhisi sağlanabilir. Bu detay pedagogların önemini açıklamaktadır. Pedagog nedir diye merak eden birçok ebeveynin, uzman bir pedagogla görüşme yapması da çok fayda gösterecektir. Bu süreçte pedagog, ebeveyn ve çocuk arasında iş birliği de sağlanmalıdır. Çocuğun büyümesi ve gelişmesi
esnasında doğru süreçlerde ve doğru şekilde eğitimlerini tamamlaması açısından çok etkili bir destek olacaktır.

Hemen Sizinle İLetişime Geçelim

Lütfen alttaki formu doldurunuz.

Telefon Numaramız

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?