Pedagog Önerileri

Sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirmek için bir pedagoga başvurmak bir çocuk doktoruna gitmekle eş değer olup hem gerekli hem de normal bir durumdur. Fiziksel ve ruhsal gelişimlerinin normal seyretmesi için çırpınan aileler maalesef pedagoga gitme ve pedagog önerileri alma konusunda hala tabuları yıkmayı başaramadı. Oysa bazen çocukların ruhsal ve psikolojik gelişimi için ebeveyn desteği yetersiz kalır ve pedagog önerileri almak gerekir. Hatta ebeveynler için önemsiz gibi görünen sorunlar ileride daha ciddi sorunlara zemin hazırlar.

Pedagoga Gitmek İçin Birçok Neden Var

Aslında pedagoga gitmek için illaki bir sorun yaşamayı beklememek gerek. Çünkü pedagoglar anne ve babalara yardımcı olan, çocuğun normal gelişimini desteklemek amacı ile onları yönlendiren uzman kişilerdir. Herhangi basit gibi görünen bir sorunun ileride tedavisi uzun sürebilecek bir sıkıntıya neden olmasını engellemek için aileler pedagoga gitmeye çekinmemeli, çocuk yetiştirmede bilinçli ve gerektiğinde destek almayı başaran aileler olarak pedagog önerileri alıp çocukları ile ilgili en doğru kararı vermelidir.

Pedagog Önerileri ve Desteği Hamilelik Döneminde Başlar

Özellikle ikinci bebeği bekleyenlerin bir sıkıntısı da ilk çocuklarının kardeşini kabullenmede sıkıntı yaşayıp yaşamayacağıdır. Bebeği kabullenme sürecinde pedagog önerileri alıp destek alma yoluna gitmek her zaman en doğru karar olacaktır. Doğumla birlikte başlayan yoğun dönemde hem kardeşine hem de bebeğine zaman ayırmak durumunda kalan ebeveynlerin en büyük destekçisi pedagoglardır. Ebeveynlerin ve kardeşin bebeğe yaklaşımı, bebeklik döneminde bebeğin gelişim, çocukluk dönemine geçişi, gelişiminde önemli rol oynayan oyun ve oyuncak seçimi gibi birçok konuda pedagoglar ebeveynlere yol gösterir.

Rutin Değişikliğine Çocukların Kolay Ayak Uydurabilmeleri İçin Pedagog Desteği

Boşanma, anne babanın ayrı yaşaması, ev veya oda değişikliği, anne babanın iş değiştirmesi ve değişen günlük rutinler, çocukların anne babadan uzun süre ayrı kalması, kreşe, anaokuluna ve ilkokula başlangıçlar, anne baba çatışması, işsizlik, okul ve arkadaş değişikliği, çocukla birebir ilgilenen kişilerin yaşadığı psikolojik sorunlar, ölüm, kaza ve hastalıkla ilgili durumlarda pedagog desteği sağlıklı ve mutlu bir yetişkinlik için çok önemlidir.

Davranış Değişikliğinde Pedagog Önerileri

Davranış değişikliğine neden olan olayları açıklamıştık. Davranış değişikliği nasıl gözlemlenmeli ve hangi durumlarda pedagog desteği alınmalı?

Normalde sakin olan bir çocuk sürekli sinirli, huysuz veya gergin görünmeye başladı ise,

Konuşma sorunu yokken kekelemeye başladı ise,

Öğrenme güçlüğü varsa,

Takıntılar veya tik başladı ise,

Uyku ve beslenme sorunları baş gösterdi ise,

Aşırı hareketli veya aşırı halsiz tavırlar sergilemeye başladı ise,

Altını ıslatmaya başladı ise,

Dişlerini gıcırdatmaya başladı ise,

Okul başarısında düşme olduysa,

Öz bakım ihtiyaçlarını kendisi karşılayamıyorsa,

Anne babaya ve arkadaşlarına karşı hırçın ve saldırgan olmaya başladı ise,

Uykudan sık-sık uyanmaya ve kabus görmeye başladı ise, tek başına gittiği tuvalet veya diğer odalara gitmeye korkar hale geldi ise mutlaka pedagoga başvurulmalı, pedagog önerileri ve desteği ile çocuğun ruhsal ve psikolojik olarak sağlığına kavuşmasında ebeveynler bilinçli davranmalıdır.

Hemen Sizinle İLetişime Geçelim

Lütfen alttaki formu doldurunuz.

Telefon Numaramız

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?