DENVER GELİŞİMSEL TARAMA TESTİ

Cas Testi
Cas Testi

Denver Gelişim Tarama Testi Nedir?  

Denver testi 0 ila 6 yaş arasındaki yaş gruplarına uygulanan bir testtir. Çocukların dil gelişimi, sosyal yaşamdaki davranışları, yaşıtlarıyla olan uyumu, ince ve kaba motor becerileri gibi detayları inceleyen ve çocukta herhangi bir gerilik olup olmadığını tespit eden bir test özelliğine sahiptir. 0 – 6 yaş dönemi çocukların gelişiminin büyük bir bölümünün oluştuğu dönem olduğundan önemli kabul edilir ve bu yaş aralığına yönelik testler uygulanır. Bu yaş döneminin en bilinen testi Denver Gelişim Testidir. Test genellikle anne, çocuk ve çocukla birlikte gerçekleştirilir. Test süresince çocukla birlikte ebeveynlere de çeşitli sorular yöneltilir. Test kapsamı aşağıdaki gibidir;  

Çocuğun Kişisel ve Sosyal Gelişimi

 Testin bu aşamasında çocuğun toplum içinde, okulda veya evde çeşitli ortamlarda kendisini ifade edebilmesi, kişiliğini ortaya koyabilmesini kapsar. Test ile birlikte çocuğun bu becerilere sahip olup olmadığı gözlemlenir. Kendini ifade edemeyen çocuk özellikle okulda büyük problemler yaşar, öğrenme becerisinde dahi sıkıntılar yaşar. Denver gelişim testi; bu sorunları saptar ve çözümü için ebeveynlere önerilerde bulunarak çözüm odaklı bir çalışma gerçekleştirir.  

İnce & Kaba Motor Gelişimi  

Denver gelişim testi kapsamında çocukların ince ve kaba motor becerileri incelenir. Kas gelişimi ve kullanımı, yürümesi, koşması, bir şeyleri taşıması, indirip kaldırması, basamak çıkması, yemek yerken kendi başına yemesi, eşyalarını toplaması, giyinmesi, tuvalet alışkanlıkları gibi çok yönlü bir gözlem yapılır. Yaşına uygun becerilere sahip olup olmadığı gözlemlenerek rapor hazırlanır. Tamamen çocuğun hareket yapısına ve temel becerilerine yönelik incelemeyi kapsar.  

Konuşma Becerisi & Dil Gelişimi  

0 – 6 yaş döneminde çocuğun belli bir yaşa geldikten sonra akıcı bir şekilde konuşması beklenir. Çoğu zaman çocuklarda dil becerileri tamamen gelişmez ve konuşma bozukluğu ortaya çıkar. Dil gelişimini Denver gelişim testi ile inceleyen uzmanlar, çocuğun dile olan yatkınlığını ve konuşma becerisinin ne düzeyde olduğunu inceler.   Denver gelişim testi halk arasında yanlış bir şekilde biliniyor. Çoğu ebeveyn bir sorun oluştuğunda bu testin yapılması gerektiği görüşündedir. Oysaki bu test kontrol amacıyla dahi 0-6 yaş aralığında yapılmalıdır. Testi yaptırmak için bir sorunun ortaya çıkması beklenilmemelidir. 

Hemen Sizinle İLetişime Geçelim

Lütfen alttaki formu doldurunuz.

Telefon Numaramız

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?