Ergenlik dönemi fiziksel, ruhsal ve sosyal birçok değişikliğin yaşandığı bir süreçtir. Bu zorlu süreçte aileler gençlere destek olmak istese de bazen onları anlamakta, iletişim kurmakta ve yardımcı olmakta zorlanabilmektedir. Kimlik arayışı içerisinde olan genç sık sık farklı davranışlar sergileyerek aileleri şaşırmakta ve çaresizlik yaşatabilmektedir. 0-6 yaş döneminden sonra ergenlik sağlıklı bir birey olabilme yolunda atılacak adımlar için kritik bir dönemdir. Bunun için ergen danışmanlığı önemlidir.

Ergenlik dönemi fiziksel, ruhsal ve sosyal birçok değişikliğin yaşandığı bir süreçtir. Bu zorlu süreçte aileler gençlere destek olmak istese de bazen onları anlamakta, iletişim kurmakta ve yardımcı olmakta zorlanabilmektedir. Kimlik arayışı içerisinde olan genç sık sık farklı davranışlar sergileyerek aileleri şaşırmakta ve çaresizlik yaşatabilmektedir. 0-6 yaş döneminden sonra ergenlik sağlıklı bir birey olabilme yolunda atılacak adımlar için kritik bir dönemdir.

Bu dönemde alınacak destekle davranış bozuklukları, özgüven sorunu, iletişim sorunları, aile içi çatışmalar, okul başarısızlığı, sınav kaygısı gibi durumlarda hızlı sonuçlar alınabilmektedir. İlk görüşme ailenin ve ergenin problemi tanımlaması, terapistten beklentileri ve sürecin işleyişi hakkında bilgilendirilme sürecinden oluşur.Ergenin problemi kabullenmesi ve çözmek istemesi terapinin ilerleyebilmesi için son derece önemlidir.

Bundan sonraki süreç gencin ve terapistin arasında planlanarak ilerleyecektir. Ailelerin bu aşamada genci motive etmesi ve desteklemesi beklenmektedir.  Ergen danışmanlığı süresince probleme yönelik olarak bütüncül psikoterapi yöntemi benimsenmekle birlikte EMDR ve bilişsel tekniklerde kullanılmaktadır.

0-6 yaş döneminden sonra ergenlik dönemi sağlıklı bir birey olabilme yolunda atılacak adımlar için kritik bir dönemdir. Hem fiziksel hem de ruhsal yönden büyük bir değişim dönemini temsil eden ergenlik süreci, yetişkinliğe geçişte oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu anlamda sağlıklı, mutlu ve dengeli bir ergenlik döneminin nasıl geçeceği konusunda ebeveynler ergen danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmakla en doğrusunu yapacaktır. Çünkü ergenlik döneminde yaşanacak her sorun, ilerideki hayatı büyük ölçüde etkilemektedir. Bu anlamda başarılı bir uzman desteği şarttır.

Ergen danışmanlığı ile de hem gençlere hem de anne ve babalara bu süreçte yardımcı olmaktadır. Onaylı ve uzman çalışmaları ile ergenlik döneminde yaşanan sorunların tespiti ve çözümü için terapiler gerçekleştirmektedir. Bu anlamda ergen danışmanlığı bünyesinde sonuç verebilecek terapi yöntemlerine yönelme sağlanır. Anne ve babayı da içerisine dahil eden görüşmeler gerçekleştirilir. Bütüncül psikoterapi yönteminin yanında, bilişsel teknikler ve EMDR kullanılmaktadır.

Ergen danışmanlığı içerisinde en önemli nokta, nasıl iletişime geçileceği ve sağlıklı bir şekilde devam edileceğidir. Bu dönemde alınacak destekle davranış bozuklukları, özgüven sorunu, iletişim sorunları, aile içi çatışmalar, okul başarısızlığı, sınav kaygısı gibi durumlarda hızlı sonuçlar alınabilmektedir

Bireyin yaşadığı ergen problemlerine etki eden birçok neden vardır. Her bir problem için ergen danışmanlığı ve terapiler de farklı şekilde ilerler. Her soruna özel olacak şekilde çözüm üretilir.

Elbette her çocuğun problemi üzerinde en büyük etkiyi anne ve baba göstermektedir. Bu nedenle ergen danışmanlığı ebeveynsiz düşünülemez. Gerekli görülen her terapi de, birlikte devam edilir ve iletişimin sağlıklı bir şekilde kurulması sağlanır. Beklenen ilk adım ise, ergen bireyin problemlerini kabul etmesi ve tedaviye devam için çaba göstermesidir. Ergen danışmanlığı sürecinde her adım oldukça değerlidir. Sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirmek için çocukluk ve ergenlik döneminde var olan sorunlar geç kalınmadan çözülmelidir.

Hemen Sizinle İLetişime Geçelim

Lütfen alttaki formu doldurunuz.

Telefon Numaramız

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?